Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mission: Impossible – Fallout

Mission: Impossible – Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Indiana Jones and the Dial of Destiny

Indiana Jones and the Dial of Destiny

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Flash

The Flash

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fast X

Fast X

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Evil Dead Rise

Evil Dead Rise

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
John Wick: Chapter 4

John Wick: Chapter 4

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Suzume

Suzume

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Air

Air

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Renfield

Renfield

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Wick: Chapter 4

John Wick: Chapter 4

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scream VI

Scream VI

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Creed III

Creed III

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Whale

The Whale

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Knock at the Cabin

Knock at the Cabin

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry