• Chip 'n Dale: Rescue Rangers

    Chip 'n Dale: Rescue Rangers

    ★★★½

    basically disney-fied popstar: never stop never stopping, but weirdly refreshing to get one of these IP bonanzas that doesn't wholly feel like feature length shareholder gloating. would say it occupies an upper middle ground between like roger rabbit/ready player one at one end and ralph breaks the internet/space jam 2 on the other

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★½

    cute, but keep the wachowskis’ names out your fucking mouths

  • Dilwale Dulhania Le Jayenge

    Dilwale Dulhania Le Jayenge

    ★★★★½

    call me if you get lost

  • Drag Me to Hell

    Drag Me to Hell

    ★★★★½

    s/o dileep rao for pulling up in this + two of the biggest films of the 21st century and then just chilling until james cameron called him back for the sequels. the rao-issance is imminent

  • Boyhood

    Boyhood

    ★★★★★

    hayden christensen ran so ellar coltrane could walk slowly

  • Run Lola Run

    Run Lola Run

    ★★★★½

    lola resurrections

  • Oz the Great and Powerful

    Oz the Great and Powerful

    ★★★★

    maybe i can get some of you avatar and tron: legacy heads behind this

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★

    this is a very easy movie to overstate the virtues of, particularly since they stand in such contrast to the mind numbing bullshit surrounding them; and yet, i find myself oddly charmed by how the moments raimi is let out of his cage to direct grind so visibly against the feige connective tissue, creating a tonal clash that, while i’m sure the folks who Rate Movies Objectively will be deeply irritated by, feels like the closest these fuckers have gotten to any remotely interesting territory the past 15 years. reminded me a lot of ghost rider: spirit of vengeance???? strange film lol

  • Furious 7

    Furious 7

    ★★★★★

    vin diesel innoc—

  • Early Experiments

    Early Experiments

    threw on @@@@@ by arca in the background lol

  • Moulin Rouge!

    Moulin Rouge!

    ★★★★½

    obvious spurts of orientalism aside, i remain steadfast in my convictions that baz luhrmann is one of the only western filmmakers that pays capital B Bollywood genuine, non-ironic respect; even going past his sampling of chamma chamma (or amitabh himself in gatsby), i dare you to look at this and not see at least a little bit of overlap with the maximalism on display in 2000s fare from shankar or bhansali or kjo. after years of seeing corny and inauthentic homages to bollywood (sometimes even from filmmakers i otherwise like), the contrast couldn’t be clearer. so excited for elvis lmao

  • Memoria

    Memoria

    ★★★★★

    two parallels w recent watches I could not shake throughout:
    -seeing this in a theater a day after kgf 2 felt like seeing two ends of the spectrum in a study of Loudness, where one sustains it throughout like a wall of sound and the other piercing you with it, each staccato instance still reaching the same intensity as the former
    -this one might be even more of a reach, but is it just me or is this structurally the…