ani has logged 375 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Movie That Invites Pausing

Movie That Invites Pausing

2020
×
Edit this entry  
29
Wittgenstein Plays Chess with Marcel Duchamp, or How Not to Do Philosophy

Wittgenstein Plays Chess with Marcel Duchamp, or How Not to Do Philosophy

2020
×
Edit this entry  
29
Future Story

Future Story

2020
×
Edit this entry  
29
Coolie No. 1

Coolie No. 1

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
I've Been Afraid

I've Been Afraid

2020
×
Edit this entry  
29
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Edit this entry  
29
Dhamaal

Dhamaal

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
26
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
Edit this entry  
26
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
AK vs AK

AK vs AK

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Trial

The Trial

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
Read prior review Edit this entry  
21
Still Processing

Still Processing

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
Edit this entry  
20
The Song We Sang

The Song We Sang

2020
×
Edit this entry  
20
waving goodbye to time

waving goodbye to time

2020
×
Edit this entry  
20
Anwar Ka Ajab Kissa

Anwar Ka Ajab Kissa

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
Deviation

Deviation

2020
×
Edit this entry  
19
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Hulk

Hulk

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Education

Education

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Billy Lynn's Long Halftime Walk

Billy Lynn's Long Halftime Walk

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Split

Split

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Stan Brakhage Exits the Cinema and Enters the Light of Day

Stan Brakhage Exits the Cinema and Enters the Light of Day

2002
×
Read the review Edit this entry  
13
Kaamyaab

Kaamyaab

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Gradations I-II

Gradations I-II

2020
×
Edit this entry  
12
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★½
Edit this entry  
11
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
Neal 'n' Nikki

Neal 'n' Nikki

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Alien³

Alien³

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dhoom

Dhoom

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Zindagi Na Milegi Dobara

Zindagi Na Milegi Dobara

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Oye Lucky! Lucky Oye!

Oye Lucky! Lucky Oye!

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry