Sort by

Lindsay has logged 104 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Creed III

Creed III

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
John Wick: Chapter 4

John Wick: Chapter 4

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Murder by Death

Murder by Death

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lockout

Lockout

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Boston Strangler

Boston Strangler

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Walking Tall

Walking Tall

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
We Have a Ghost

We Have a Ghost

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Informer

The Informer

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Shadow of the Cat

The Shadow of the Cat

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Scream VI

Scream VI

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Under Siege 2: Dark Territory

Under Siege 2: Dark Territory

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mr. Mom

Mr. Mom

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Superman III

Superman III

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Clerks III

Clerks III

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Snake Eyes: G.I. Joe Origins

Snake Eyes: G.I. Joe Origins

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Boxer's Omen

The Boxer's Omen

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Grizzly

Grizzly

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Seventh Curse

The Seventh Curse

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lady Terminator

Lady Terminator

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Primal

Primal

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cocaine Bear

Cocaine Bear

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Martial Law

Martial Law

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lady Battle Cop

Lady Battle Cop

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Missing

Missing

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
True Crime

True Crime

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Escape from Alcatraz

Escape from Alcatraz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Clockstoppers

Clockstoppers

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Yes, Madam!

Yes, Madam!

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry