Sort by

Lindsay has logged 560 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
She Done Him Wrong

She Done Him Wrong

1933
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Swan Song

Swan Song

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bad Influence

Bad Influence

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Censor

Censor

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Lola Montès

Lola Montès

1955
×
★★★★
Edit this entry  
29
Antlers

Antlers

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Lola

Lola

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hot Rock

The Hot Rock

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Runaway Jury

Runaway Jury

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Force of Evil

Force of Evil

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
War

War

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Christmas Horror Story

A Christmas Horror Story

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
We Are Freestyle Love Supreme

We Are Freestyle Love Supreme

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blood for Dracula

Blood for Dracula

1974
×
★★★½
Edit this entry  
09
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cash on Demand

Cash on Demand

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Princess Switch 3: Romancing the Star

The Princess Switch 3: Romancing the Star

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Loophole

Loophole

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
I Trapped the Devil

I Trapped the Devil

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bowfinger

Bowfinger

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Elves

Elves

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry