Sort by

Lindsay has logged 759 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pillow Talk

Pillow Talk

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
In a Valley of Violence

In a Valley of Violence

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Pale Door

The Pale Door

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Summertime

Summertime

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Reindeer Games

Reindeer Games

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Anything for Jackson

Anything for Jackson

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★
Edit this entry  
07
Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Comic Book Confidential

Comic Book Confidential

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Saint

Saint

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Silent Night

Silent Night

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Howard the Duck

Howard the Duck

1986
×
★★½
Edit this entry  
03
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
12 Dates of Christmas

12 Dates of Christmas

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry