Sort by

Lindsay has logged 431 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Teacher

The Teacher

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Baywatch

Baywatch

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Trip to Spain

The Trip to Spain

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Enemy at the Gates

Enemy at the Gates

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bullet to the Head

Bullet to the Head

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Enigma of Kaspar Hauser

The Enigma of Kaspar Hauser

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Danger: Diabolik

Danger: Diabolik

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Electra Glide in Blue

Electra Glide in Blue

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
X2

X2

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Con Air

Con Air

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fallen

Fallen

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fallen

Fallen

1998
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry