• Spite Marriage

    Spite Marriage

    ★★★★★

    ★★★★ Great Movie

    The greatest of the silent clowns is Buster Keaton, not only because of what he did, but because of how he did it. Harold Lloyd made us laugh as much, Charlie Chaplin moved us more deeply, but no one had more courage than Buster. I define courage as Hemingway did: "Grace under pressure." In films that combined comedy with extraordinary physical risks, Buster Keaton played a brave spirit who took the universe on its own terms, and…

  • The Cameraman

    The Cameraman

    ★★★★★

    ★★★★ Great Movie

    The greatest of the silent clowns is Buster Keaton, not only because of what he did, but because of how he did it. Harold Lloyd made us laugh as much, Charlie Chaplin moved us more deeply, but no one had more courage than Buster. I define courage as Hemingway did: "Grace under pressure." In films that combined comedy with extraordinary physical risks, Buster Keaton played a brave spirit who took the universe on its own terms, and…

  • Steamboat Bill, Jr.

    Steamboat Bill, Jr.

    ★★★★★

    ★★★★ Great Movie

    The greatest of the silent clowns is Buster Keaton, not only because of what he did, but because of how he did it. Harold Lloyd made us laugh as much, Charlie Chaplin moved us more deeply, but no one had more courage than Buster. I define courage as Hemingway did: "Grace under pressure." In films that combined comedy with extraordinary physical risks, Buster Keaton played a brave spirit who took the universe on its own terms, and…

  • College

    College

    ★★★★★

    ★★★★ Great Movie

    The greatest of the silent clowns is Buster Keaton, not only because of what he did, but because of how he did it. Harold Lloyd made us laugh as much, Charlie Chaplin moved us more deeply, but no one had more courage than Buster. I define courage as Hemingway did: "Grace under pressure." In films that combined comedy with extraordinary physical risks, Buster Keaton played a brave spirit who took the universe on its own terms, and…

  • The General

    The General

    ★★★★★

    ★★★★ Great Movie

    The greatest of the silent clowns is Buster Keaton, not only because of what he did, but because of how he did it. Harold Lloyd made us laugh as much, Charlie Chaplin moved us more deeply, but no one had more courage than Buster. I define courage as Hemingway did: "Grace under pressure." In films that combined comedy with extraordinary physical risks, Buster Keaton played a brave spirit who took the universe on its own terms, and…

  • Battling Butler

    Battling Butler

    ★★★★★

    ★★★★ Great Movie

    The greatest of the silent clowns is Buster Keaton, not only because of what he did, but because of how he did it. Harold Lloyd made us laugh as much, Charlie Chaplin moved us more deeply, but no one had more courage than Buster. I define courage as Hemingway did: "Grace under pressure." In films that combined comedy with extraordinary physical risks, Buster Keaton played a brave spirit who took the universe on its own terms, and…

  • Go West

    Go West

    ★★★★★

    ★★★★ Great Movie

    The greatest of the silent clowns is Buster Keaton, not only because of what he did, but because of how he did it. Harold Lloyd made us laugh as much, Charlie Chaplin moved us more deeply, but no one had more courage than Buster. I define courage as Hemingway did: "Grace under pressure." In films that combined comedy with extraordinary physical risks, Buster Keaton played a brave spirit who took the universe on its own terms, and…

  • Seven Chances

    Seven Chances

    ★★★★★

    ★★★★ Great Movie

    The greatest of the silent clowns is Buster Keaton, not only because of what he did, but because of how he did it. Harold Lloyd made us laugh as much, Charlie Chaplin moved us more deeply, but no one had more courage than Buster. I define courage as Hemingway did: "Grace under pressure." In films that combined comedy with extraordinary physical risks, Buster Keaton played a brave spirit who took the universe on its own terms, and…

  • The Navigator

    The Navigator

    ★★★★★

    ★★★★ Great Movie

    The greatest of the silent clowns is Buster Keaton, not only because of what he did, but because of how he did it. Harold Lloyd made us laugh as much, Charlie Chaplin moved us more deeply, but no one had more courage than Buster. I define courage as Hemingway did: "Grace under pressure." In films that combined comedy with extraordinary physical risks, Buster Keaton played a brave spirit who took the universe on its own terms, and…

  • Sherlock, Jr.

    Sherlock, Jr.

    ★★★★★

    ★★★★ Great Movie

    The greatest of the silent clowns is Buster Keaton, not only because of what he did, but because of how he did it. Harold Lloyd made us laugh as much, Charlie Chaplin moved us more deeply, but no one had more courage than Buster. I define courage as Hemingway did: "Grace under pressure." In films that combined comedy with extraordinary physical risks, Buster Keaton played a brave spirit who took the universe on its own terms, and…

  • Our Hospitality

    Our Hospitality

    ★★★★★

    ★★★★ Great Movie

    The greatest of the silent clowns is Buster Keaton, not only because of what he did, but because of how he did it. Harold Lloyd made us laugh as much, Charlie Chaplin moved us more deeply, but no one had more courage than Buster. I define courage as Hemingway did: "Grace under pressure." In films that combined comedy with extraordinary physical risks, Buster Keaton played a brave spirit who took the universe on its own terms, and…

  • Three Ages

    Three Ages

    ★★★★★

    ★★★★ Great Movie

    The greatest of the silent clowns is Buster Keaton, not only because of what he did, but because of how he did it. Harold Lloyd made us laugh as much, Charlie Chaplin moved us more deeply, but no one had more courage than Buster. I define courage as Hemingway did: "Grace under pressure." In films that combined comedy with extraordinary physical risks, Buster Keaton played a brave spirit who took the universe on its own terms, and…