Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
At Any Price

At Any Price

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blancanieves

Blancanieves

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Deceptive Practice: The Mysteries and Mentors of Ricky Jay

Deceptive Practice: The Mysteries and Mentors of Ricky Jay

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Host

The Host

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
On the Road

On the Road

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Phil Spector

Phil Spector

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ginger & Rosa

Ginger & Rosa

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Ballad of Narayama

The Ballad of Narayama

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bless Me, Ultima

Bless Me, Ultima

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Future Weather

Future Weather

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Glimpse Inside the Mind of Charles Swan III

A Glimpse Inside the Mind of Charles Swan III

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Stand Up Guys

Stand Up Guys

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
56 Up

56 Up

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Quartet

Quartet

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Loneliest Planet

The Loneliest Planet

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
West of Memphis

West of Memphis

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
LUV

LUV

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Somewhere Between

Somewhere Between

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Amour

Amour

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Trouble with the Truth

The Trouble with the Truth

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sister

Sister

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Monsieur Hire

Monsieur Hire

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Matchmaker

The Matchmaker

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hyde Park on Hudson

Hyde Park on Hudson

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
New Jerusalem

New Jerusalem

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Citadel

Citadel

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Central Park Five

The Central Park Five

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Starlet

Starlet

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Generation P

Generation P

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Playing for Keeps

Playing for Keeps

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Veronika Voss

Veronika Voss

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fat Kid Rules The World

Fat Kid Rules The World

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tales of the Night

Tales of the Night

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Red Dawn

Red Dawn

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hitchcock

Hitchcock

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scrooge & Marley

Scrooge & Marley

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry