• Computer Chess

    ★★★

  • Phil Spector

    ★★★½

  • The Host

    ★★★½

  • Bless Me, Ultima

    ★★★★★

  • Side Effects

    ★★★★½

  • The Spectacular Now

    ★★★★★

  • Gangster Squad

    ★★★

  • West of Memphis

    ★★★★★

  • Zero Dark Thirty

    ★★★★

  • Hyde Park on Hudson

    ★★★★½

  • Scrooge & Marley

    ★★★½

  • Playing for Keeps

    ★★★

  • Hitchcock

    ★★★★

  • Rise of the Guardians

    ★★★★

  • Life of Pi

    ★★★★★

  • Mea Maxima Culpa: Silence in the House of God

    ★★★★½

  • A Glimpse Inside the Mind of Charles Swan III

    ★★

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

    ★★★½

  • Starlet

    ★★★★

  • Lincoln

    ★★★★★

  • Older Children

    ★★★

  • Flight

    ★★★★★

  • A Late Quartet

    ★★★★½

  • Wreck-It Ralph

    ★★★★

  • The American Scream

    ★★★★

  • Cloud Atlas

    ★★★★★

  • Skyfall

    ★★★★★

  • Chasing Mavericks

    ★★★★

  • Nobody Walks

    ★★★

  • Brooklyn Castle

    ★★★★½

  • Alex Cross

    ★★★

  • Pusher

    ★★★★

  • Argo

    ★★★★★

  • Fat Kid Rules The World

    ★★★★½

  • Escape Fire: The Fight to Rescue American Healthcare

    ★★★★½

  • Deceptive Practice: The Mysteries and Mentors of Ricky Jay

    ★★★★

  • Won't Back Down

    ★★★

  • Pitch Perfect

    ★★★

  • Taken 2

    ★★★★

  • Looper

    ★★★★½

  • Fred Won't Move Out

    ★★★

  • Head Games

    ★★★★

  • Trouble with the Curve

    ★★★★

  • They Call It Myanmar: Lifting the Curtain

    ★★★★

  • Frankenweenie

    ★★★★

  • How to Survive a Plague

    ★★★★½

  • End of Watch

    ★★★★★

  • The Paperboy

    ★★★★

  • Arbitrage

    ★★★★★

  • The Bay

    ★★★½

  • Francine

    ★★★★½

  • The Impossible

    ★★★★★

  • Blancanieves

    ★★★★★

  • Quartet

    ★★★½

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★½

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★½

  • Ginger & Rosa

    ★★★★

  • Stand Up Guys

    ★★★★½

  • Seven Psychopaths

    ★★★★½

  • Detropia

    ★★★★

  • Hello I Must Be Going

    ★★★★

  • The Words

    ★★★

  • Mulberry Child

    ★★★★½

  • Anna Karenina

    ★★★½

  • To the Wonder

    ★★★★½

  • The Master

    ★★★½

  • For a Good Time, Call...

    ★★★

  • At Any Price

    ★★★★★

  • The Possession

    ★★★★½

  • Lawless

    ★★★½

  • Somewhere Between

    ★★★★

  • Premium Rush

    ★★★★½