Ryan has logged 72 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Planet 51

Planet 51

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Shirley

Shirley

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fritz the Cat

Fritz the Cat

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Twister

Twister

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lion King 1½

The Lion King 1½

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Don't Look Under the Bed

Don't Look Under the Bed

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Brüno

Brüno

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Zeroville

Zeroville

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Glass

Glass

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hellraiser: Hellseeker

Hellraiser: Hellseeker

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Kangaroo Jack

Kangaroo Jack

2003
×
Read the review Edit this entry  
17
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Chicago

Chicago

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Split

Split

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Super Mario Bros.

Super Mario Bros.

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Cheech & Chong's Animated Movie

Cheech & Chong's Animated Movie

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
After Earth

After Earth

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
365 Days

365 Days

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
10
We Are The Missing

We Are The Missing

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry