Sort by

Rick has logged 142 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
2 Days in New York

2 Days in New York

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sound of My Voice

Sound of My Voice

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Loneliest Planet

The Loneliest Planet

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cop Land

Cop Land

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tuesday, After Christmas

Tuesday, After Christmas

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Yellow Sea

The Yellow Sea

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Cousins

The Cousins

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Argo

Argo

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
Read the review Edit this entry  
25
Carnage

Carnage

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fury

Fury

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Marriage Italian Style

Marriage Italian Style

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bullhead

Bullhead

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Caché

Caché

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
Read the review Edit this entry  
02
Don't Be Afraid of the Dark

Don't Be Afraid of the Dark

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Snowtown

Snowtown

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Attenberg

Attenberg

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Celeste & Jesse Forever

Celeste & Jesse Forever

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
Read the review Edit this entry  
11
The Girlfriend Experience

The Girlfriend Experience

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry