Sort by

Ryan has logged 61 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
29
China Behind

China Behind

1978
×
★★★½
Edit this entry  
29
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
27
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Sinister

Sinister

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
Enemy

Enemy

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★
Edit this entry  
24
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★★
Edit this entry  
23
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Keep

The Keep

1983
×
★★★
Edit this entry  
21
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
It

It

1927
×
★★★
Edit this entry  
18
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Daisies

Daisies

1966
×
★★★½
Edit this entry  
18
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
17
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Air Hostess

Air Hostess

1959
×
★★½
Edit this entry  
17
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★
Edit this entry  
16
Compartment No. 6

Compartment No. 6

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Petrov's Flu

Petrov's Flu

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Benediction

Benediction

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Paris, 13th District

Paris, 13th District

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nitram

Nitram

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Hero

A Hero

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dance, Girl, Dance

Dance, Girl, Dance

1940
×
★★★½
Edit this entry  
10
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
In the Face of Demolition

In the Face of Demolition

1953
×
★★★½
Edit this entry  
09
Sundown

Sundown

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Encounter

Encounter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry