Sort by

Richard has logged 343 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Greenland

Greenland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Triple 9

Triple 9

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Peppermint

Peppermint

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Miniature Wargaming: The Movie

Miniature Wargaming: The Movie

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
Upside Down

Upside Down

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Relic

Relic

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
10,000 BC

10,000 BC

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Finest Hours

The Finest Hours

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pandorum

Pandorum

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Last Days on Mars

The Last Days on Mars

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Stigmata

Stigmata

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fatima

Fatima

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
How I Live Now

How I Live Now

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Black Hole

The Black Hole

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Prom

Prom

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blended

Blended

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
An Ordinary Man

An Ordinary Man

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cyberbully

Cyberbully

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Anthropoid

Anthropoid

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry