Sort by

grace *˚⁺:⋆⁎ has logged 100 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
2046

2046

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Holidate

Holidate

2020
×
★★
Edit this entry  
14
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★
Edit this entry  
02
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry  
27
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Edit this entry  
26
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
20
After We Fell

After We Fell

2021
×
Edit this entry  
19
The Twilight Samurai

The Twilight Samurai

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★½
Edit this entry  
16
Good Night, and Good Luck.

Good Night, and Good Luck.

2005
×
★★★★
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Now

Now

2020
×
Edit this entry  
07
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Red Sorghum

Red Sorghum

1988
×
★★★★
Edit this entry  
20
Gunda

Gunda

2020
×
Edit this entry  
19
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Edit this entry  
12
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
08
Memories of Underdevelopment

Memories of Underdevelopment

1968
×
★★★
Edit this entry  
06
Harriet

Harriet

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★
Edit this entry  
27
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Edit this entry  
17
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★★
Edit this entry  
11
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry