grace has logged 242 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
This Is England

This Is England

2006
×
★★★
Edit this entry  
06
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
It

It

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Fly

The Fly

1986
×
Read the review Edit this entry  
12
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ma

Ma

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry