Sort by

Youssef has logged 29 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Everywhere at the End of Time

Everywhere at the End of Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Paint Drying

Paint Drying

2016
×
Read the review Edit this entry  
30
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Death Note

Death Note

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hamilton

Hamilton

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Love & Pop

Love & Pop

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
La Belle Noiseuse

La Belle Noiseuse

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shazam!

Shazam!

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Okupas

Okupas

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Okupas

Okupas

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
La Belle Noiseuse

La Belle Noiseuse

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Diaries, Notes, and Sketches

Diaries, Notes, and Sketches

1969
×
Read the review Edit this entry  
15
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Wobots Christmas

A Wobots Christmas

2004
×
Read the review Edit this entry  
13
Sing

Sing

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Curious George

Curious George

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ribbon of Sand - North Carolina's Outer Banks

Ribbon of Sand - North Carolina's Outer Banks

2008
×
Read the review Edit this entry  
08
Logistics

Logistics

2012
×
Read the review Edit this entry  
07
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
127 Hours

127 Hours

2010
×
Read the review Edit this entry