Sort by

Youssef has logged 253 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lord of the Flies

Lord of the Flies

1963
×
★★★
Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Edit this entry  
26
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
*Corpus Callosum

*Corpus Callosum

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The peace group

The peace group

×
Read the review Edit this entry  
10
Date Night

Date Night

2010
×
★★★
Edit this entry  
10
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Portrait of a Young Girl at the End of the 60s in Brussels

Portrait of a Young Girl at the End of the 60s in Brussels

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★★½
Edit this entry  
01
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
the hangout

the hangout

×
½
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Katatsumori

Katatsumori

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Inception

Inception

2010
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Memoria

Memoria

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Dictator

The Dictator

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Die Farben von...

Die Farben von...

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Edit this entry  
18
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Elephant

Elephant

1989
×
Read the review Edit this entry  
15
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Red Notice

Red Notice

2021
×
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hamilton

Hamilton

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Cars

Cars

2006
×
★★★★
Edit this entry  
11
La Haine

La Haine

1995
×
Read the review Edit this entry  
11
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry