Sort by

RasmusS has logged 23 entries for films during May 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Seven Beauties

Seven Beauties

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
All Screwed Up

All Screwed Up

1974
×
★★★
Edit this entry  
29
Love and Anarchy

Love and Anarchy

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★
Edit this entry  
26
Stemple Pass

Stemple Pass

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
High Life

High Life

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Horrors of Malformed Men

Horrors of Malformed Men

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★
Edit this entry  
21
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
★★★
Edit this entry  
20
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
18
Drive

Drive

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Whip and the Body

The Whip and the Body

1963
×
★★★
Edit this entry  
16
The Libertine

The Libertine

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dracula Has Risen from the Grave

Dracula Has Risen from the Grave

1968
×
★★★
Edit this entry  
12
Nude on the Moon

Nude on the Moon

1961
×
★★
Edit this entry  
12
Au Pair Girls

Au Pair Girls

1972
×
★½
Edit this entry  
05
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry