Sort by

RasmusS has logged 299 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Four Journeys Into Mystic Time: Trans

Four Journeys Into Mystic Time: Trans

1978
×
★★★½
Edit this entry  
30
Four Journeys Into Mystic Time: One Two Three

Four Journeys Into Mystic Time: One Two Three

1978
×
★★★★
Edit this entry  
30
Four Journeys Into Mystic Time: Mysterium

Four Journeys Into Mystic Time: Mysterium

1978
×
★★★★
Edit this entry  
30
Four Journeys Into Mystic Time: Initiation

Four Journeys Into Mystic Time: Initiation

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gone in Sixty Seconds

Gone in Sixty Seconds

2000
×
★½
Edit this entry  
29
El Valley Centro

El Valley Centro

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Image You Missed

The Image You Missed

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Book

Black Book

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shall We Dance

Shall We Dance

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Journal: 26; Alice Coltrane

Black Journal: 26; Alice Coltrane

1970
×
Read the review Edit this entry  
14
Night Journey

Night Journey

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blood and Sand

Blood and Sand

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Edit this entry  
04
Appalachian Spring

Appalachian Spring

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Dancer's World

A Dancer's World

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hole

The Hole

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★
Edit this entry  
30
A Quiet Passion

A Quiet Passion

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Diary of an African Nun

The Diary of an African Nun

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kes

Kes

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Neon Bible

The Neon Bible

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
17
A Moment in Love

A Moment in Love

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Edit this entry  
09
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
05
Dance in the Sun

Dance in the Sun

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Scanners

Scanners

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
31
The Edge of Democracy

The Edge of Democracy

2019
×
Edit this entry  
30
Last Known Address

Last Known Address

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Edit this entry  
30
Death and Transfiguration

Death and Transfiguration

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Madonna and Child

Madonna and Child

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dark Glasses

Dark Glasses

2022
×
★★
Edit this entry