Sort by

Raphael Georg has logged 38 entries for films during December 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Transit

Transit

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The King of Kings

The King of Kings

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
La Marseillaise

La Marseillaise

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
This Happy Breed

This Happy Breed

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rampage

Rampage

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
The Return of Frank James

The Return of Frank James

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Run of the Arrow

Run of the Arrow

1957
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Dark Age

Dark Age

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Hurricane

The Hurricane

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
China Gate

China Gate

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
SPL II: A Time for Consequences

SPL II: A Time for Consequences

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jesse James

Jesse James

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
In Which We Serve

In Which We Serve

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bananas

Bananas

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Force of Evil

Force of Evil

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wooden Crosses

Wooden Crosses

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Whole Town's Talking

The Whole Town's Talking

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Big Parade

The Big Parade

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry