Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
AVP: Alien vs. Predator

AVP: Alien vs. Predator

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
16 Blocks

16 Blocks

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Broken Blossoms

Broken Blossoms

1919
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Greenland

Greenland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Time in Mexico

Once Upon a Time in Mexico

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
An Eastern Westerner

An Eastern Westerner

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fire Down Below

Fire Down Below

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
M. Butterfly

M. Butterfly

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Flame and the Arrow

The Flame and the Arrow

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blitz

Blitz

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Rookie

The Rookie

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dangerous Liaisons

Dangerous Liaisons

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Safe

Safe

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Undine

Undine

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Glimmer Man

The Glimmer Man

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Traffic

Traffic

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Italian Job

The Italian Job

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Julius Caesar

Julius Caesar

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cleopatra

Cleopatra

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Crank: High Voltage

Crank: High Voltage

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Darkman

Darkman

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Crank

Crank

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Haywire

Haywire

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Gunfighter

The Gunfighter

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Ghost and the Darkness

The Ghost and the Darkness

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Protégé

The Protégé

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Face to Face

Face to Face

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry