Sort by

Shaun has logged 379 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
High Tension

High Tension

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mirrors

Mirrors

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Split Second

Split Second

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mona Lisa and the Blood Moon

Mona Lisa and the Blood Moon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cruising

Cruising

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Slice of Lynch

A Slice of Lynch

2007
×
Read the review Edit this entry  
16
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
Read the review Edit this entry  
16
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Juha

Juha

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Crocodile

Crocodile

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Mortuary

Mortuary

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Scream

Scream

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Great Wall

The Great Wall

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
To Live

To Live

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nazarin

Nazarin

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Story of Qiu Ju

The Story of Qiu Ju

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
King of the Zombies

King of the Zombies

1941
×
Read the review Edit this entry  
09
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Red Sorghum

Red Sorghum

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Crucified Lovers

The Crucified Lovers

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Fearless Vampire Killers

The Fearless Vampire Killers

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Good Morning

Good Morning

2007
×
Read the review Edit this entry  
05
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fall

Fall

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Black Coal, Thin Ice

Black Coal, Thin Ice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Don't Be Afraid of the Dark

Don't Be Afraid of the Dark

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lavender Hill Mob

The Lavender Hill Mob

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Affliction

Affliction

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kung-Fu Master!

Kung-Fu Master!

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cronos

Cronos

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry