Sort by

rue has logged 116 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Good Nurse

The Good Nurse

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Plus One

Plus One

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Focus

Focus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The High Note

The High Note

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Broker

Broker

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hustle

Hustle

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Persuasion

Persuasion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
OLIVIA RODRIGO: driving home 2 u (a SOUR film)

OLIVIA RODRIGO: driving home 2 u (a SOUR film)

2022
×
Read the review Edit this entry  
08
Brother Bear

Brother Bear

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Assistant

The Assistant

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry