2021

Ralph Ralph’s year to date

Highest rated films

  • Nobody

    ★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • WandaVision

    ★★★½

  • Mortal Kombat

    ★★★

  • Luca

    ★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

  • Scarface

    ★★★★★

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★★

  • Jackie Brown

    ★★★★★

  • Chinatown

    ★★★★★

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★★

  • Bonnie and Clyde

    ★★★★★

  • The Bridge on the River Kwai

    ★★★★★

  • The Great Escape

    ★★★★★

  • They Shall Not Grow Old

    ★★★★★

  • O.J.: Made in America

    ★★★★★

  • Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

    ★★★★★

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★★½

  • M

    ★★★★½

  • Taste of Cherry

    ★★★★½

  • Cure

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 113 Films watched
  • 18.8 Average per month
  • 4.3 Average per week

Milestones

First Film

The Great Escape

Jan 1

Most Watched

Face/Off

twice

Last Film

Toy Story 4

Jun 22

Genres, countries & languages

Action
59 films
Adventure
43 films
Thriller
40 films
Drama
27 films
Crime
26 films
Sci Fi
24 films
Comedy
20 films
Horror
18 films
Fantasy
16 films
Family
10 films
USA
92 films
UK
27 films
France
13 films
Canada
8 films
Japan
6 films
Germany
6 films
India
3 films
Hong Kong
2 films
New Zealand
2 films
English
102 films
Spanish
12 films
German
10 films
Japanese
9 films
Russian
7 films
Chinese
5 films
Italian
5 films
French
4 films
Arabic
4 films
Cantonese
4 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 57 Added 249

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Ralph’s most liked review

Divide and Conquer: The Story of Roger Ailes

★★★★

This documentary about Roger Ailes, former chairman and CEO of Fox News, who died May 18, 2017 at age 77, explores his dark past of exploitation. The comment section under this testimony released by Magnolia Pictures and Magnet Releasing, contain misleading and defamatory comments. YouTube Link: youtu.be/CnzZrmF-5dw  
This documentary…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

O.J.: Made in America
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Cosmic Sin
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Doctor Strange
Average weighted rating:

3.5

Most Obscure

World War II In HD--Disc1

Films Ralph watched in 2021

  • Toy Story 4
  • Cruella
  • Luca
  • Drag Me to Hell
  • Resident Evil: The Final Chapter
  • Cure
  • Puss in Boots
  • Shrek Forever After
  • Assault on Precinct 13
  • Army of the Dead
  • Shrek the Third
  • Shrek 2
  • Shrek
  • How Sweet It Is
  • Dead Heat
  • Resident Evil: Vendetta
  • Resident Evil: Extinction
  • Resident Evil: Apocalypse
  • Resident Evil
  • RoboCop 3
  • Highlander III: The Sorcerer
  • Face/Off
  • RoboCop 2
  • Bonnie and Clyde
  • Speed Kills
  • Backtrace
  • Highlander II: The Quickening
  • Highlander
  • RoboCop
  • Chinatown
  • Mortal Kombat: Annihilation
  • Mortal Kombat
  • The Falcon and the Winter Soldier
  • Godzilla vs. Kong
  • Thunder Force
  • Nobody
  • Cosmic Sin
  • Chaos Walking
  • King Kong vs. Godzilla
  • Dog Day Afternoon
  • Paddington 2
  • Paddington
  • Chicken Little
  • They Shall Not Grow Old
  • Zack Snyder's Justice League
  • Divide and Conquer: The Story of Roger Ailes
  • O.J.: Made in America
  • Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse
  • Boss Level
  • Abducted in Plain Sight
  • Trial by Media
  • World War II In HD--Disc2
  • World War II In HD--Disc1
  • Minari
  • Doctor Strange
  • Triggered
  • Scarface
  • Saturday Night Fever
  • The SpongeBob Movie: Sponge on the Run
  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • Raiders of the Lost Ark
  • Blue Steel
  • Taste of Cherry
  • From Russia with Love
  • Dr. No
  • Die Another Day
  • The World Is Not Enough
  • Tomorrow Never Dies
  • GoldenEye
  • Licence to Kill
  • The Living Daylights
  • A View to a Kill
  • For Your Eyes Only
  • Moonraker
  • The Spy Who Loved Me
  • The Man with the Golden Gun
  • Pottersville
  • The Fog
  • Teefa in Trouble
  • Saaho
  • Bāhubali 2: The Conclusion
  • The Lodge
  • Bāhubali: The Beginning
  • Don's Plum
  • Judas and the Black Messiah
  • Willy's Wonderland
  • The Last Samurai
  • Face/Off
  • Serial Mom
  • Ichi the Killer
  • Iron Man
  • Hitman: Agent 47
  • WandaVision
  • The Night of the Hunter
  • Assassin's Creed
  • Malcolm & Marie
  • M
  • Jackie Brown
  • Near Dark
  • Fish Story
  • Rogue
  • The Bridge on the River Kwai
  • The New Mutants
  • Point Break
  • Haunting on Fraternity Row
  • Deadly Detention
  • The Diving Bell and the Butterfly
  • Salesman
  • Nanook of the North
  • Freddy Got Fingered
  • The Great Escape

World map

Highly rated films Ralph is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Bo Burnham: Inside
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Joji
  • CODA
  • Petite Maman

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more