2020

Ralph Ralph’s year in review

Highest rated films

  • Devs

    ★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • Heat

    ★★★★★

  • Stalker

    ★★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★★

  • Tokyo Story

    ★★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★½

  • For a Few Dollars More

    ★★★★½

  • Naked

    ★★★★½

  • Grave of the Fireflies

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 17 Films watched
  • 1.4 Average per month
  • 0.3 Average per week

Milestones

First Film

1917

Jan 5

Last Film

Bicycle Thieves

Dec 13

Genres, countries & languages

Drama
11 films
Thriller
5 films
Sci Fi
4 films
Western
3 films
Action
3 films
Comedy
3 films
War
2 films
Mystery
1 film
Animation
1 film
Adventure
1 film
USA
10 films
Italy
4 films
Spain
4 films
Germany
4 films
UK
3 films
Japan
2 films
Australia
1 film
USSR
1 film
Canada
1 film
English
11 films
Italian
4 films
Japanese
2 films
Russian
2 films
Spanish
2 films
Bulgarian
1 film
Hungarian
1 film
Romanian
1 film
Cantonese
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 32 Added 594

Watchlist

Stars

Director

Crew & studios

Ralph’s most liked review

1917

★★★½

What Deakins was able to pull off here is really impressive, especially Écoust at night being lit by fire and flares. That was stunning. These oners must’ve been very demanding on MacKay and Chapman and yet they gave really natural performances.

The rest of the film felt fairly surface level.…

More reviews

Ralph’s most liked list

Edgar Wright Films Ranked

Ranking my favorite Edgar Wright films including Metacritic and Letterboxd ratings.

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Good, the Bad and the Ugly
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

2010
Average weighted rating:

3.1

Most Popular

1917
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The Climb
Average weighted rating:

3.5

Films Ralph watched in 2020

  • Bicycle Thieves
  • King Kong
  • Naked
  • Tokyo Story
  • Grave of the Fireflies
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Heat
  • 2010
  • Stalker
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • For a Few Dollars More
  • A Fistful of Dollars
  • Devs
  • Contagion
  • The Invisible Man
  • The Climb
  • 1917

World map

Highly rated films Ralph is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Quo vadis, Aida?

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more