Raul Alcantar has written 63 reviews for films rated ★★★ .

  • Aladdin and the King of Thieves

    Aladdin and the King of Thieves

    ★★★

    I don’t often revisit the Disney direct to dvd sequels but in this case I’m doing it. I’ll soon do it next month where I’ll be taking a look at all of the Disney sequels from best to worst 


    As my thoughts for Aladdin king of the thieves, I’ll say it better than return of jafar, and it’s nice that Robin Williams came back as genie. Not mention the story is quite decent!

  • Diary of a Wimpy Kid

    Diary of a Wimpy Kid

    ★★★

    Animation is good and does respect from the original source. But I’m I the only one who still prefers the live action films? But it’s way better than the last one which was long haul

  • Eternals

    Eternals

    ★★★

    Short review:

    A good marvel film, not the best or worst. But still think Shang chi was way better in my opinion, visuals are good, acting is good and the action is quite good 


    My only issue is the story lacks

  • Malignant

    Malignant

    ★★★

    I had no expectations for this, but since it’s directed by James wan the man who made the insidious, Furious 7, The Conjuring and saw. The trailer came on when I saw the Suicide Squad and I was sold from the premise and the concept of it


    Positives:
    James is a master when he does horror films, this had me holding on to my seat 

    The jump scares and thrills were one of the most suspenseful moments of the film,…

  • Jungle Cruise

    Jungle Cruise

    ★★★

    I had low expectations for this one, but what really got my attention was the trailers and both Dwayne Johnson and Emily Bunt Since they are good actors, 


    Days later I heard pretty good things about the film, especially the performances of the actors and saying it was the funnest film of the year. So I finally watched it and what did I think about it


    Positives:
    Emily Blunt and Dwayne do a good job I really enjoyed their performances,…

  • Inspector Gadget 2

    Inspector Gadget 2

    ★★★

    Not gonna lie this was one of my favorite movies during my childhood, as an adult i still think there are some enjoyable Moments.

    French Stewart and Elaine Hendrix are my favorite things about this film

    Say what you want about this film, but we all had a childhood favorite film even if it was good or bad that it was good

  • F9

    F9

    ★★★

    A lot of people are saying that this is the worst one of the series and saying it’s pretty loud and forgettable 

    I gotta say I’m gonna disagree, I do enjoy watching the movies and they are rollercoaster films especially with the 5 film being my favorite movie of the series.


    Positives:
    The action is great 

    The comedy is good especially with Gibson 

    Also the score and soundtrack is the best thing about this film



    Negatives:
    I’ll admit the action…

  • Luca

    Luca

    ★★★

    When I heard about this film, of course I was gonna see it because it’s Pixar. Anything that Pixar has done I’m either impressed with or surprised, or even disappoint me but time. But after seeing the trailers for this movie I was curious of how this movie would turn out, 

    but damn we live in a world where pixar was screwed over for a second time, it was originally gonna be in theaters but surprise surprise Disney added this…

  • Peter Rabbit 2: The Runaway

    Peter Rabbit 2: The Runaway

    ★★★

    I hated the first film and I’m not a fan when it comes to James Corden, I mean why couldn’t they give the role of Peter rabbit to some other actor than James corden?!

    But back to the sequel, I wasn’t sure of how the film will turn out, since every movie theater visit when I saw Raya, cruella, spirt, they would often show this trailer non stop. I’m like just release this already so we can get over it,…

  • Spirit Untamed

    Spirit Untamed

    ★★★

    This movie was, Okay Just okay in general I’ll admit the trailer made shed a tear when watching the film on the big screen. 

    My best recommendation is to watch this on a Tuesday where it’s cheaper or just stick with the original animated film.

    Even if this film is just ok. I take this over The trolls movies, Abominable, Kung fu panda 3 and some of the dreamworks hit or miss

  • Igor

    Igor

    ★★★

    I’ll admit watching this movie back in 2008 it had a lot of good moments and stuff had made me enjoy the movie. I mean the story was quite interesting, and the actors did do a decent job. 

    But I’ll admit the animation could’ve done better. 

    I’ll just say this is the only movie I enjoyed from the Director. Because his other work isn’t that good

  • The Mitchells vs. The Machines

    The Mitchells vs. The Machines

    ★★★

    I had low expectations about this one, but I wanted to check it out to see how it turns out. Since we were originally gonna have this one last year but due to the pandemic it got pushed and Netflix was gonna show it.

    Positives:
    I really enjoyed it from beginning to end 

    The animation is really colorful since this is coming from Sony Pictures animation studios 

    The actors do give a good performance voicing the characters 

    Not to mention…