Raul Alcantar has written 30 reviews for films rated ★★★½ .

  • The Boss Baby: Family Business

    The Boss Baby: Family Business

    ★★★½

    Since I haven’t seen this film since July, and I thought it was ok but i did say it was an improvement.


    But since it’s almost the end of the year I thought why not watch some movies to rank them on my animation ranking list. So I had to give this a rewatch and honestly I liked it better than my first viewing not gonna lie I did shed a tear with one scene 


    So I did have fun and enjoyed it better than some of the animated films this year

  • The Addams Family 2

    The Addams Family 2

    ★★★½

    So I saw this first than seeing Venom Let there be carnage because I’m gonna watch that with a friend of mine soon!


    So what I thought about Addams family (2019) it was vey forgettable and they could’ve done way better with that film, but at least the voice acting is good 


    So when watching this I thought to myself, I’m glad I had some wine since the theater sells it, because this one, it killed the time and had some moments that I chuckled and enjoyed 

    But seriously stop doing the family being apart and going on a road trip

  • Candyman

    Candyman

    ★★★½

    One of my highly anticipated films of 2020 but later got pushed to 2021. After watching this film on the big screen I could say it was worth the wait? I guess 


    I’ll say this, it did pass the time with the directing, the action and some of the horror scenes. But could’ve been better in some parts, 

    It’s not the best nor worse, but somewhere in the middle better than some of the films we got this year in…

  • The Amazing Spider-Man 2

    The Amazing Spider-Man 2

    ★★★½

    Spider-Man 3 is a better movie than this, because at least with Spider-Man 3 it gave me excitement and made me cry a lot 

    This could’ve been easily the best Spider-Man film in the reboot series but unfortunately it didn’t

    Positives:
    The acting by Emma Stone and Andrew Garfield is the best thing about the movie

    The visuals looked really good especially the moments with electro.

    The costume is an improvement than the first one.

    The score is hands down…

  • Wrath of Man

    Wrath of Man

    ★★★½

    Action Packed and well done moments

  • Batman v Superman: Dawn of Justice

    Batman v Superman: Dawn of Justice

    ★★★½

    2016 was the biggest years for superheroes battling each other one was Batman v Superman and the other was Marvel’s Captain America Civil War, but since Batman V Superman came out how does this turn out? Let’s begin

    Positives:

    The action is quite amazing 

    The score by both Hans Zimmer and Junkie XL is the best score of any dc film since the dark Knight trilogy 

    I loved wonder woman’s introduction in this movie, but I would’ve wished to seen…

  • Ted

    Ted

    ★★★½

    Seth Macfarlane is a guy who does creative work, his singing is phenomenal, His work and I mean older work on family guy was funny not like what’s happening right now.  It I remember I was seeing about his movie Ted, which I found it to be interesting, so I saw it back in 2012 it was super funny and clever, but now it’s been 9 years since this movie came out let’s talk about it 

    Positives:
    The comedy is…

  • Cats Don't Dance

    Cats Don't Dance

    ★★★½

    I had childhood memories watching this film. The animation is nice, the songs are quite catchy and really memorable, I liked the main character alot. Definitely a movie that was fun

  • Peter Pan

    Peter Pan

    ★★★½

    Personally Not My Favorite Disney Film. But that’s not saying there’s some stuff to admire

    Positives:
    Hand drawn animation is good, and they were creative with some of its fantasy worlds like neverland 

    The Characters are good and The villain of Captain Hook was the best thing about the movie 


    Negatives:
    Some of the songs aren’t memorable and are pretty Forgettable in my opinion.

    Also there are some moments were I didn’t like, and I had to fast forward.


    Overall Peter Pan Isn’t my favorite Disney Film but still has it’s enjoyable moments, if you are a fan of this film. Then good for you

  • Pinocchio

    Pinocchio

    ★★★½

    A movie that I used to watch everytime when I was a kid but now looking back. I just think it’s just a good movie but not my favorite Disney film, but there are somethings I like about it, the Hand drawn animation is amazing, and characters are good. But there are some issues I had with the story, but still is a good movie

  • Muppets Most Wanted

    Muppets Most Wanted

    ★★★½

    I really was a big fan of the first one and I wanted to see how the sequel was gonna be. The trailers looked good, and I was quite curious of what direction they were gonna go

    Positives:
    All of the actors do a good job, especially some of the cameos are good, especially Zach eating Popcorn during the muppet wedding.

    Some of musical numbers were good


    Negatives:
    Definitely not as good like the first muppet film that came in…

  • Night at the Museum: Secret of the Tomb

    Night at the Museum: Secret of the Tomb

    ★★★½

    Pretty decent and solid good conclusion to the series. I really wanted to see this one in theaters since it was the final film that Robin Williams was in before he died in August 2014, so I rented a copy of the film and I quite enjoyed it. 

    Positives:
    I love that they had to go to London 

    The fight scene with the snake was well done 

    Alan sliversti does his good work for these movies and I feel that…