Raul Alcantar has written 21 reviews for films rated ★★ .

  • The Lost City

    The Lost City

    ★★

    The trailers really looked bad and it looked like one of those films from the past, especially with its jokes it shows in the trailers which weren’t all that funny 


    Short review: I decided to wait until I can see it for free, it gave me the same feeling I had when I was watching Jungle cruise back in 2021. With some jokes that weren’t funny, felt kind of cliched and they could’ve done better.
    But I’ll  give it that the actors did a pretty decent job but otherwise this film was kind of average and forgettable.

  • Firestarter

    Firestarter

    ★★

    I had the option to watch it in theaters or see it for free on peacock, 


    Short review: Your not gonna miss anything if you decide to skip it, because this film wasn’t worth it. Honestly they could’ve done better man, I look back at the previous Stephen King films that were adapted and those were better.

    The main actress did a good job but it wasn’t able to save this film

  • Zack Snyder's Justice League

    Zack Snyder's Justice League

    ★★

    A movie that used to like but now it’s completely unwatchable and I don't have the feeling to watch it again.


    It kind of makes me wish this film never happened, I’m glad they got what they wanted and shut up about it. But this film after it’s release the fans demand more and more which got more annoying and toxic to the point that they spam on WB posts on Instagram that doesn’t have to do with the Snyder…

  • Red Notice

    Red Notice

    ★★

    Cool action scenes! But this movie really disappointed me, none of the actors save it and at this point I consider the Rock an overrated Actor

  • House of Gucci

    House of Gucci

    ★★

    Wow this was easily one of the most disappointing movies I’ve seen, all I give it this, it does tell an interesting concept and some of the production design was amazing to see. 

    But damn I was easily bored with this and not the mention the actors were a mixed bag in my opinion, also weird enough Adam driver sounded like sacha Baron Cohen

  • Uncharted

    Uncharted

    ★★

    I haven’t played the games so I thought yeah it could be decent or something 


    Short review: abit entertaining but oh my good this was very very very boring, not gonna lie I was really bored when watching it. The actors do a decent job but it doesn’t save the movie 


    Also I felt motion sickness when watching it, because I normally get that when I play games  I get motion sickness 


    Overall if you are a fan of the games, just wait until the dvd comes out or when it’s free

  • Eternals

    Eternals

    ★★

    Back in 2021 I said this film was good but definitely wasn’t my favorite out of the mcu.


    Since it’s been a week since it came out on Disney+ especially with the imax experience, and I was like yeah why not revisit it.



    Positives:

    Visuals still look cool 

    The score is is good 

    Thena and gliamesh are my top favorite characters not to mention I liked kingo and his assistant who had the camera 

    Also chole Zaho gave her best…

  • Hotel Transylvania: Transformania

    Hotel Transylvania: Transformania

    ★★

    Hotel Transylvania is a franchise from Sony pictures animation, and I really think the first one is decent but then the sequels come along and they aren’t that good to begin with. So when the idea of a hotel Transylvania 4 I was very not looking forward to seeing it, but then when the trailer came out I was very entertained?


    Positives:

    I’ll say this, this is a much better sequel than the others

    Also props to Brian hull for…

  • Hotel Transylvania

    Hotel Transylvania

    ★★

    Doing a re-review of the films before the fourth film hits which I’m kind of interested of checking out?

    So what can be said about the first hotel Transylvania 


    Positives:
    I’ll give it that it’s really creative, and especially this is coming from one of the people who made one of the cartoons that I grew up watching 

    Also I’ll admit the voice performances of Selena Gomez, Ceelo green, David spade, Kevin James and heck Andy samberg do a decent…

  • Halloween Kills

    Halloween Kills

    ★★

    All admit I had fun since I do love horror films. Definitely passed the time, not my favorite but definitely worth it for a matinee price or a Tuesday

  • The Loud House Movie

    The Loud House Movie

    ★★

    The loud house show I’ll admit it was cute at first but then it just went downhill with its cliches, unfunny toilet jokes including fart jokes and some of the characters being unlikeable or even annoying to the point where it became unwatchable. So I was curious to know about the film, since movies that are based on the tv shows are sometimes good like the spongebob Squarepants movie, Scooby Doo Zombie island, The Simpsons, Wallace and gromit are some…

  • Snake Eyes: G.I. Joe Origins

    Snake Eyes: G.I. Joe Origins

    ★★

    Eh it passed the time