Raul Alcantar has written 23 reviews for films rated ★★½ .

  • The 355

    The 355

    ★★½

    I had a Cinemark credit where I can watch any film for free so I used it for this film to watch it for free, and also to have a drink as well.

    I saw the trailer I thought yeah this looks cool but i was caution optimistic about it, since it’s mixed with audience and it’s a January film


    Not gonna lie tho, the action is cool, the actors do a decent job. But the film could’ve been better or heck even gone R Rated.

  • Chaos Walking

    Chaos Walking

    ★★½

    Passengers but with Tom Holland and Daisy Ridley? 

    But anyway, I’ll admit the Visuals are good, the acting is good especially the performances with daisy and Tom. But overall they could’ve done it better, especially with this movie being pushed and being the longest waited film

  • Things Heard & Seen

    Things Heard & Seen

    ★★½

    This could’ve been good

  • Space Jam

    Space Jam

    ★★½

    Since the sequel space jam a new legacy is coming this July and I wanted to check out the original movie before the sequel is out. Since I haven’t watched this movie when I was 4 years old, and I have some memories, also there are some people I know who like this movie

    Positives:
    I’ll admit this is quite fun to watch especially the basketball moments.

    Also I found it quite entertaining whenever bugs, or any of the looney…

  • Mortal Kombat

    Mortal Kombat

    ★★½

    I played the games back in the day, and I remember them saying they wanted to make a movie out of it, went with an open mind and let’s begin 

    Positives:
    Action scenes are amazing 

    Visuals are awesome 

    The score by Benjamin Wallfisch is amazing and since I’m a fan of his work 

    The performances by the actors are decent 


    Negatives:
    Eh the story could’ve been better and not mention they used the formula many times in other action movies.…

  • Stuart Little 3: Call of the Wild

    Stuart Little 3: Call of the Wild

    ★★½

    Wait wait they went hand drawn from Live action? Eh at least they did the best they could do

  • A Bad Moms Christmas

    A Bad Moms Christmas

    ★★½

    Three years later I finally seen the movie since films like Thor ragnork, coco were the only films I was gonna watch during November. And I really wanted to see this one theaters but unfortunately due to the movies I mentioned, college, and work I didn’t have time. But later 2020 for Christmas movies I Finally saw it and let’s get to it

    Positives:
    Some of the stuff is actually funny, mainly of Kristen bell and the actress who plays…

  • The Lego Star Wars Holiday Special

    The Lego Star Wars Holiday Special

    ★★½

    Cute and pretty good LEGO short but it’s not for me to be honest.

  • Shrek Forever After

    Shrek Forever After

    ★★½

    Unpopular Opinion I may liked Shrek the third more than forever after to be honest. There are somethings I liked in this film, like some of the Comdey, The ending. Unfortunately this is a wonderful life movie but with Shrek and also rumplestilskin is annoying

  • The Devil All the Time

    The Devil All the Time

    ★★½

    Spider-Man, Batman. pennywise, Winter Solider, Alice together in one movie. The trailers looked like a real Oscar competitor and looked like it could be one of the best movies of the year after when watching it let’s begin.

    Positives:
    The actors do a good job Each actor and Actress really did a phenomenal job. But the one that stands out is Tom Holland 

    The production is well done 

    And some it could get intense along with shocking things 


    Negatives:
    Unfortunately…

  • Monsters vs Aliens

    Monsters vs Aliens

    ★★½

    Definitely worth watching in 3D but not my favorite Dreamworks film

  • Turbo

    Turbo

    ★★½

    Great voice performances from the actors but just stick with cars