Raul Alcantar has written 14 reviews for films rated ★½ .

  • The Return of Jafar

    The Return of Jafar

    ★½

    The beginning of a trend back in the days! Which was the disney direct to dvd sequels, and it’s very mixed response when people bring them up, especially since people say do they wish to have the disney live action remakes or Disney direct to dvd sequels 


    But first one they made was with the return of jafar, when I was a kid Aladdin was definitely a childhood favorite of mine and I definitely loved it. But I saw the…

  • Clifford the Big Red Dog

    Clifford the Big Red Dog

    ★½

    The idea of a live action Clifford the big red dog seemed like the impossible thing to ever happen, which it would’ve been better in An animated form since it works for some movies. The behind the scenes photos seemed Strange especially the photo of how they did It with the dog on the set, but since I’m a huge dog lover and the trailer seemed cute, and thank lord they offered it in paramount+ 


    Positives:
    I’m a huge dog…

  • Tom and Jerry: The Movie

    Tom and Jerry: The Movie

    ★½

    The Friends to the end scene and song was the best part of the movie and that’s it

  • The New Mutants

    The New Mutants

    ★½

    How long was it to to get this damn film. Well it felt like a long time, and finally we got the film, and I was just completely Uninterested and Wanted to See it end quick, but I’ll give it that some of the suspense is good, visuals are good and actors do a great job. But is this the final Marvel licensed by fox film or is Deadpool 3 that one?

  • Roald Dahl's The Witches

    Roald Dahl's The Witches

    ★½

    I mean it sounded interesting. And especially the actors would be giving a good performance by Anne Hathaway and Octavia Spencer, but boy this film is just really really bad

  • The Wolf of Wall Street

    The Wolf of Wall Street

    ★½

    Definitely the most overrated and weakest Martin Scorsese Film for me personally. And I’ll give it that some of the actors do a good job, (not counting Leonardo DiCaprio) and So much of the sexual moments and Language Just made me want to turn the movie off. But I highly Respect the opinions of the people who really liked this film

  • Jurassic World

    Jurassic World

    ★½

    Eh it’s was fun especially the third act, Chris Pratt, Bryce Dallas Howard are incredible in this film. But seriously people this is the movie that everyone went crazy for

  • It

    It

    ★½

    As a fan of the book and A Big fan of the New Ones It And It Chapter Two. I decided to rewatch this All i have to say is This Was One Boring Longass film

    Positives:
    The actors do a phenomenal job both the young and adult versions of the loser Gang

    Tim Curry Was Hilarious as pennywise 

    Some of the production design was good


    Negatives:
    This was so boring like I almost fell asleep 

    It goes from chapter…

  • Men in Black: International

    Men in Black: International

    ★½

    I liked the first men in black. The trailers didn’t interest me or caught my attention, so when watching this film it’s Boring, unfunny and just not interesting.

  • Teenage Mutant Ninja Turtles III

    Teenage Mutant Ninja Turtles III

    ★½

    I don’t remember if I finished this one or not. But still it sucks

  • Smurfs: The Lost Village

    Smurfs: The Lost Village

    ★½

    While it’s better than the first two live action films. Still I was pretty annoyed by this film, I completely refused to finish it for how childish and annoying it was

  • Spider-Man: Homecoming

    Spider-Man: Homecoming

    Unpopular Opinion I find Spider-Man Homecoming to b Overrated and Not my favorite Spider-Man Film. Don’t get me wrong it’s good with The acting, some of its humor, the villain & suit is dope. But unfortunately the story is boring, and not that impressive. I love that they brought Spider-Man Into the mcu But this movie isn’t one I’ll visit anytime soon. I’ll respect for who liked this movie more power to you