Raul Alcantar has written 44 reviews for films during 2022.

  • The Lost City

    The Lost City

    ★★

    The trailers really looked bad and it looked like one of those films from the past, especially with its jokes it shows in the trailers which weren’t all that funny 


    Short review: I decided to wait until I can see it for free, it gave me the same feeling I had when I was watching Jungle cruise back in 2021. With some jokes that weren’t funny, felt kind of cliched and they could’ve done better.
    But I’ll  give it that the actors did a pretty decent job but otherwise this film was kind of average and forgettable.

  • Firestarter

    Firestarter

    ★★

    I had the option to watch it in theaters or see it for free on peacock, 


    Short review: Your not gonna miss anything if you decide to skip it, because this film wasn’t worth it. Honestly they could’ve done better man, I look back at the previous Stephen King films that were adapted and those were better.

    The main actress did a good job but it wasn’t able to save this film

  • Zack Snyder's Justice League

    Zack Snyder's Justice League

    ★★

    A movie that used to like but now it’s completely unwatchable and I don't have the feeling to watch it again.


    It kind of makes me wish this film never happened, I’m glad they got what they wanted and shut up about it. But this film after it’s release the fans demand more and more which got more annoying and toxic to the point that they spam on WB posts on Instagram that doesn’t have to do with the Snyder…

  • Avatar: The Way of Water

    Avatar: The Way of Water

    I’ll admit watching the trailer on a big imax screen looked phenomenal! Especially the way how the visuals look which by the way looks good! And the rest looks kind of good. But I’m still eh on the film I wasn’t that big on the first film and I don’t remember that much since it’s almost 13 years since this film came out.


    (Not to mention it’s basically the highest grossing films of all time, used to be endgame but they decided to re-release to make more money to reclaim that spot) 

    I’ll eventually check it out but I’m gonna rush to see it immediately

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★★★

    Three Years ago they announced this film and I was blown away for the horror aspect, the idea and it was so exciting 


    But since Scott left the project back in 2020 I was upset but that goes to show that they won’t let people have their vision, but have no fear Sam Raimi the man who came to direct this film 



    Short review: OMG! That was so good! It was thrilling, Fun and so amazing! Yes they could’ve done better in some scenes but omg I loved this, it didn’t dethrone Endgame but it sure is in my top 3 favorite MCU films

  • Moon Knight

    Moon Knight

    ★★★★

    short review: this has gotta be the decent MCU Show not the best nor the worst.


    Positives:
    The action is amazing 

    The direction that the director did was phenomenal 

    It was sometimes shocking and yet surprising to see in the mcu 

    Oscar Issac does a good job playing as Steven and Marc 

    And not gonna lie even Ethan Hawking was a pretty good villain 

    Not gonna lie when I saw this but episode 5 was the best episode of the…

  • Spider-Man

    Spider-Man

    ★★★★★

    To celebrate its 20th Anniversary Today, I wanted to review this film and talk about how much this film means to me


    When I was growing up back in the early 2000’s I remember this film being one of the first comic book films I’ve seen and the one that introduced me to Spider-Man and to why I love comic book films. This film meant a lot to me since it was a comfort movie to me 


    I would constantly…

  • Don't Worry Darling

    Don't Worry Darling

    I thought it was romance type of film, but I was wrong man! This actually looks very good! Like it gave me get out (2017) vibes when watching it! It looks very interesting and very thrilling.

    Also could this be Florence pugh’s first Oscar win? We’ll have to see

  • The Bad Guys

    The Bad Guys

    ★★★★★

    The concept sounded interesting, and the trailers really were good and made me excited to check this one out!

    Lately in 2020 era for Dreamworks was kind of a mixed bag

    Trolls world tour: was improvement from the first but I was still annoyed by it 

    Croods A New age: However was a very fun sequel! May not be as good as the first film but I really liked it 

    Spirit untamed: wasn’t that bad 

    Boss baby family business: was…

  • Doctor Strange

    Doctor Strange

    ★★★★½

    In preparation with Doctor Strange In the Multiverse of madness which will be coming out next week, I decided to go back and revisit the one that started it all Doctor Strange.


    I heard about the idea of Doctor Strange around the year of 2015 and I heard so many stuff about it, the trailer came out and I immediately was impressed with how visually stunning it looked! 

    Positives:

    The story was a well told solo film 

    The visuals are…

  • The Unbearable Weight of Massive Talent

    The Unbearable Weight of Massive Talent

    ★★★★★

    Short review: Every year there would be that one movie that I would often say that was the biggest surprise of the year! And I seem to found that movie this year.


    I had so zero idea on how this would turn out since it started Nicholas cage and Pedro pascal. So I went and saw this with a open mind


    Safe to say this, this has to be one of the funnest films of 2022 filed with comedy and a lot of fun!

  • The Northman

    The Northman

    ★★★★★

    I’m familiar with robert’s previous work and I saw the trailer and I’ll admit I really liked the trailer! So there was no doubt I was gonna see this in theaters along with massive talnet and bad guys!


    Short review: My top 3 favorite movies of 2022! It’s a true work of art with great performances of the actors, great production design and costume designs! Robert Eggers does it again! I highly recommend it! If you love Robert’s previous work!