Raul Alcantar has written 195 reviews for films during 2020.

  • Wonder Woman 1984

    Wonder Woman 1984

    ★★★★½

    This one was only hope since this year wasn’t a good year for movies or comic books. But was excited for another Wonder Woman since the trailers were good, but it’s safe to say that.

    This was definitely a lot of fun and definitely liked it even better the than the first movie!! 

    It’s visually good, action is nice especially the third act and it really has it comedic moments.

    All And all this movie was a lot of fun!!

  • Soul

    Soul

    ★★★★★

    Pixar This was definitely One Movie I was really looking forward to seeing, besides from Onward, soul didn’t get my intention but from the trailers it seemed that they really wanted to try something new. 

    But it’s safe to say this, Pixar Did it again!! They made a phenomenal Job, soul Is definitely another home run for Pixar, and Pete docter knows his movies. 

    The story is well done and it really goes into deeper moments and some funny moments,…

  • How the Grinch Stole Christmas!

    How the Grinch Stole Christmas!

    ★★★★★

    Definitely the best and will never be topped no matter how many Grinch films they make

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★★

    The better Sequels than some of marvels other sequels (expect for infinity War, Endgame, Antman and the wasp and the captain America sequels,) but I was really hyping up for Guardians 2 since I loved the first one a lot. I went and saw it back in cinco de Mayo on May 2017, and you it was a fun movie, definitely not as good as the first movie but definitely a good time. The sister relationship between gamora and nebula…

  • Guardians of the Galaxy

    Guardians of the Galaxy

    ★★★★★

    James Gunn Makes a movie at Marvel. This film is definitely the biggest surprise of 2014, since Marvel already made a home run with Captain America The Winter Solider back in sling of 2014, Unfortunately I didn’t see this one in theaters. But Luckily I got to see the movie on dvd, and I loved this movie, the action is great. The actors do a phenomenal job, and the score is wonderful. This is just a masterpiece and 2014 was the best year for marvel

  • The Croods: A New Age

    The Croods: A New Age

    ★★★★½

    They canceled it but then they brought it back to life, I enjoyed the first movie a lot since it had beautiful animation, great humor, and heart with great performances from the actors. But a sequel came out and how did I think about it?!

    Well in terms of story its definitely a funny and adventurous movie, even if it could get boring it does pick up.

    The animation: is beautiful than ever, the views, the designs of the betterman…

  • Gravity

    Gravity

    ★★★★★

    Back in 2013 I went and saw this film in IMAX. I wasn’t expecting much but OMG!! This was truly the cinematic imax experience of 2013,

  • Bloodshot

    Bloodshot

    Don’t remember a thing and I don’t care. What a wasted potential and I can’t believe it’s actually getting a sequel

  • Paddington 2

    Paddington 2

    ★★★★★

    Toy Story 2 meet a new friend who made a sequel that is better than the original

  • Paddington

    Paddington

    ★★★★★

    The biggest surprise of 2015. Didn’t expect much but this was phenomenal

  • Freaky

    Freaky

    ★★★★½

    A mixture of Comdey, A Mixture of a thriller slasher film equals a movie that was a hell of a good time. I didn’t expect much from it and since I’m a fan of the studio since they made Invisible man, get out and the happy death day films, but was an absolute treat, I wanted to see this in theaters but luckily thanks to iTunes vod I decided to watch it, and I loved it

  • Veronica Mars

    Veronica Mars

    ★★★★

    I wasn’t familiar with the show. But this film wasn’t that bad