Rakestraw has logged 20 entries for films during February 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Police, Adjective

Police, Adjective

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Naked Childhood

Naked Childhood

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Swimming Pool

Swimming Pool

2003
×
Read the review Edit this entry  
15
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Borgman

Borgman

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
As Long as You've Got Your Health

As Long as You've Got Your Health

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The House

The House

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Lower Depths

The Lower Depths

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
In a World...

In a World...

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry