Sort by

Jay has logged 71 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
My Spy

My Spy

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dr. Caligari

Dr. Caligari

1989
×
Read the review Edit this entry  
28
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bad Johnson

Bad Johnson

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
Read the review Edit this entry  
24
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
I Know This Much Is True

I Know This Much Is True

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Disclosure

Disclosure

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Devs

Devs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wood

The Wood

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stay

Stay

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Juwanna Mann

Juwanna Mann

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Yesterday

Yesterday

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry