Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Free Guy

Free Guy

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
CODA

CODA

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
Tolkien

Tolkien

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tolkien

Tolkien

2019
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
02
I Am Dragon

I Am Dragon

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Awake

Awake

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Burrow

Burrow

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Yes-People

Yes-People

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
In the Shadow of the Moon

In the Shadow of the Moon

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
ARQ

ARQ

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Arctic Heart

Arctic Heart

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★½
Edit this entry  
05
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry