• Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

  • Don't Look Up

    ★★★½

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★★½

  • Finch

    ★★★½

  • Encanto

    ★★★★

  • Eternals

    ★★★

  • The Harder They Fall

    ★★★★½

  • Maid

    ★★★★½

  • No Time to Die

    ★★★½

  • Kate

    ★★★

  • Last Night in Soho

    ★★★

  • Dune

    ★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★½

  • The Green Knight

    ★★★★½

  • Black Widow

    ★★★

  • Luca

    ★★★★½

  • Far From the Tree

    ★★★★★

  • Awake

    ★★½

  • In the Heights

    ★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • Those Who Wish Me Dead

    ★★½

  • Stowaway

    ★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • Nobody

    ★★★½

  • Raya and the Last Dragon

    ★★

  • Moxie

    ★★★

  • Cherry

    ★★½

  • Billie Eilish: The World's a Little Blurry

    ★★★★

  • Chaos Walking

    ★½

  • Silk Road

    ★★

  • The Map of Tiny Perfect Things

    ★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • WandaVision

    ★★★★

  • Burrow

    ★★★★★

  • Wonder Woman 1984

    ½

  • The Midnight Sky

    ★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Two Distant Strangers

    ★★½

  • Hillbilly Elegy

    ★★★

  • Mank

    ★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • Love and Monsters

    ★★

  • Soul

    ★★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • Enola Holmes

    ★★½

  • Wolfwalkers

    ★★★★½

  • I Care a Lot

    ★★★½

  • The Devil All the Time

    ★★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Tenet

    ★★½

  • Hamilton

    ★★★★½

  • If Anything Happens I Love You

    ★★★★★

  • Hannah Gadsby: Douglas

    ★★★★½

  • My Octopus Teacher

    ★★★★★

  • Mulan

    ½

  • All the Bright Places

    ★★

  • The Invisible Man

    ★★★★★

  • My Salinger Year

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★★

  • The Father

    ★★★★★

  • Horse Girl

    ★★★

  • Minari

    ★★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Yes-People

    ★★★

  • Uncle Frank

    ★★★★

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★★

  • Cats

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★★