Sort by

RAFIF has logged 60 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
One, Two, Three

One, Two, Three

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Death Mills

Death Mills

1945
×
★★★½
Edit this entry  
29
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fedora

Fedora

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Irma la Douce

Irma la Douce

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Front Page

The Front Page

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Fortune Cookie

The Fortune Cookie

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Missing

Missing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★
Edit this entry  
19
Luca

Luca

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Enforcer

The Enforcer

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Beekeeper

The Beekeeper

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Voyage to Cythera

Voyage to Cythera

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Where the Sidewalk Ends

Where the Sidewalk Ends

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Big Clock

The Big Clock

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Three Cheers for the Whale

Three Cheers for the Whale

1972
×
★★★
Edit this entry  
12
Valparaiso

Valparaiso

1963
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Mischief Makers

The Mischief Makers

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Presentation, or Charlotte and Her Steak

Presentation, or Charlotte and Her Steak

1961
×
★★★
Edit this entry  
12
Frank Sinatra: In Concert at Royal Festival Hall

Frank Sinatra: In Concert at Royal Festival Hall

1971
×
Read the review Edit this entry  
12
Nadja in Paris

Nadja in Paris

1964
×
★★★★
Edit this entry  
12
South

South

1990
×
★★
Edit this entry  
11
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Loki

Loki

2021
×
Edit this entry  
09
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Make Me a Sandwich

Make Me a Sandwich

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
Puparia

Puparia

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
The Wire

The Wire

1996
×
★½
Edit this entry