Sort by

RAFIF has logged 573 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Desperate Hours

The Desperate Hours

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Official Story

The Official Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Loveless

Loveless

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Return

The Return

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Yuni

Yuni

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
08
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
07
We All Loved Each Other So Much

We All Loved Each Other So Much

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Save the Tiger

Save the Tiger

1973
×
★★★★
Edit this entry  
05
Divorce Italian Style

Divorce Italian Style

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★
Edit this entry  
03
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★½
Edit this entry  
02
Inherit the Wind

Inherit the Wind

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Frank Sinatra: Live at Caesar's Palace

Frank Sinatra: Live at Caesar's Palace

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Breaking Point

The Breaking Point

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mr. Deeds Goes to Town

Mr. Deeds Goes to Town

1936
×
★★★
Edit this entry  
21
I Am a Fugitive from a Chain Gang

I Am a Fugitive from a Chain Gang

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★★
Edit this entry  
20
After the Ball

After the Ball

1897
×
★★
Edit this entry  
20
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1897
×
Edit this entry  
20
The Pillar of Fire

The Pillar of Fire

1899
×
Edit this entry  
20
Poor Pierrot

Poor Pierrot

1892
×
Edit this entry  
20
The Sea

The Sea

1895
×
½
Edit this entry  
20
The Photographical Congress Arrives in Lyon

The Photographical Congress Arrives in Lyon

1895
×
Edit this entry  
20
The Bewitched Inn

The Bewitched Inn

1897
×
Edit this entry  
20
The X-Ray Fiend

The X-Ray Fiend

1897
×
Edit this entry