Lauren Sawyer! has logged 95 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Robots

Robots

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
20
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Meet the Robinsons

Meet the Robinsons

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★½
Edit this entry  
08
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★
Edit this entry  
04
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Edit this entry  
28
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Edit this entry  
20
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Edit this entry