Sort by

Jude has logged 32 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
Read the review Edit this entry  
22
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★
Edit this entry  
22
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Slice

Slice

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hole in the Ground

The Hole in the Ground

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
Read the review Edit this entry  
05
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry