Sort by

Jude has logged 352 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★½
Edit this entry  
31
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
Read prior review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Read prior review Edit this entry  
23
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
Read prior review Edit this entry  
22
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
True Grit

True Grit

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Remember the Titans

Remember the Titans

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★
Edit this entry  
30
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Grandma Got Run Over by a Reindeer

Grandma Got Run Over by a Reindeer

2000
×
Read the review Edit this entry  
29
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Us

Us

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Edit this entry  
24
Quay

Quay

2015
×
Read the review Edit this entry  
23
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
18
Anger Management

Anger Management

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★
Edit this entry  
16
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Edit this entry  
14
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry