Sort by

rachel has logged 31 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry