Sort by

rachel has logged 223 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Edit this entry  
16
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★
Edit this entry  
02
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★½
Edit this entry  
28
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Pacific

The Pacific

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Camp

Camp

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Firecrackers

Firecrackers

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Amityville: The Awakening

Amityville: The Awakening

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Venom

Venom

2018
×
★½
Edit this entry  
24
Every Little Step

Every Little Step

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Once

Once

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
Edit this entry  
20
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Okja

Okja

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry