Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Tales of Hoffmann

The Tales of Hoffmann

1951
×
★★★½
Edit this entry  
22
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
Edit this entry  
22
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★
Edit this entry  
17
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Swann in Love

Swann in Love

1984
×
★★
Edit this entry  
12
Streetwise

Streetwise

1984
×
Edit this entry  
12
Douce

Douce

1943
×
★★★½
Edit this entry  
12
Cesar and Rosalie

Cesar and Rosalie

1972
×
★★★★
Edit this entry  
11
Max and the Junkmen

Max and the Junkmen

1971
×
★★★★
Edit this entry  
10
Pépé le Moko

Pépé le Moko

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Vanquishing of the Witch Baba Yaga

The Vanquishing of the Witch Baba Yaga

2014
×
Edit this entry  
09
Party Girl

Party Girl

1995
×
★★
Edit this entry  
09
All the Beauty and the Bloodshed

All the Beauty and the Bloodshed

2022
×
Edit this entry  
09
The Hero

The Hero

1966
×
★★★★
Edit this entry  
08
White Noise

White Noise

2022
×
★★
Edit this entry  
07
Babylon

Babylon

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Three Wishes for Cinderella

Three Wishes for Cinderella

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Stump the Guesser

Stump the Guesser

2020
×
Edit this entry  
02
Accidence

Accidence

2018
×
Edit this entry  
02
The Rabbit Hunters

The Rabbit Hunters

2020
×
Edit this entry  
02
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★
Edit this entry  
02
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
Edit this entry  
01
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
Edit this entry  
01
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
Edit this entry  
30
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
Edit this entry  
29
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
Edit this entry  
28
King of Jazz

King of Jazz

1930
×
★★★½
Edit this entry  
28
Chameleon Street

Chameleon Street

1989
×
★★★★
Edit this entry  
27
Thank You and Good Night

Thank You and Good Night

1991
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Things of Life

The Things of Life

1970
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Dog who Stopped the War

The Dog who Stopped the War

1984
×
Edit this entry  
25
The Great Toy Robbery

The Great Toy Robbery

1963
×
Edit this entry  
23
Asterix and Cleopatra

Asterix and Cleopatra

1968
×
Edit this entry  
19
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
★★★½
Edit this entry  
19
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★½
Edit this entry  
18
That Hamilton Woman

That Hamilton Woman

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Twelve Tasks of Asterix

The Twelve Tasks of Asterix

1976
×
Read the review Edit this entry  
16
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★
Edit this entry  
15
Diary of a Mad Housewife

Diary of a Mad Housewife

1970
×
★★★★
Edit this entry  
15
This Happy Breed

This Happy Breed

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ladybug Ladybug

Ladybug Ladybug

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Sylvia and the Ghost

Sylvia and the Ghost

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
In Which We Serve

In Which We Serve

1942
×
★★★★
Edit this entry  
13
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
Edit this entry  
12
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★½
Edit this entry