Rahul has logged 266 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
AK vs AK

AK vs AK

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Mirch Masala

Mirch Masala

1987
×
★★★★
Edit this entry  
25
Paava Kadhaigal

Paava Kadhaigal

2020
×
Edit this entry  
16
Kaithi

Kaithi

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Violent Cop

Violent Cop

1989
×
★★★
Edit this entry  
09
Bhumika

Bhumika

1977
×
★★★★
Edit this entry  
09
Kissi Se Na Kehna

Kissi Se Na Kehna

1983
×
★★★
Edit this entry  
09
Tenet

Tenet

2020
×
Edit this entry  
27
Nimic

Nimic

2019
×
Edit this entry  
25
Thappad

Thappad

2020
×
Edit this entry  
25
Sir

Sir

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Scam 1992 - The Harshad Mehta Story

Scam 1992 - The Harshad Mehta Story

2020
×
Edit this entry  
18
Soorarai Pottru

Soorarai Pottru

2020
×
Edit this entry  
18
Johnny Gaddaar

Johnny Gaddaar

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Virumaandi

Virumaandi

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Paruthiveeran

Paruthiveeran

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Booth

The Booth

2019
×
Edit this entry  
27
Albert Pinto Ko Gussa Kyoon Aata Hai

Albert Pinto Ko Gussa Kyoon Aata Hai

1980
×
Edit this entry  
27
Kali Salwar

Kali Salwar

2002
×
★★★½
Edit this entry  
22
Alaipayuthey

Alaipayuthey

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Omkara

Omkara

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Lovefucked

Lovefucked

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Ajji

Ajji

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Disciple

The Disciple

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Court

Court

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
Zoo

Zoo

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Hazaaron Khwaishein Aisi

Hazaaron Khwaishein Aisi

2003
×
★★★½
Edit this entry  
08
Teen Aur Aadha

Teen Aur Aadha

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
I.D.

I.D.

2012
×
★★★½
Edit this entry  
07
Jonaki

Jonaki

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Dhobi Ghat

Dhobi Ghat

2010
×
★★★
Edit this entry  
06
Serious Men

Serious Men

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
The Silence

The Silence

2015
×
★★
Edit this entry  
05
Vidheyan

Vidheyan

1994
×
★★★
Edit this entry  
04
Gay USA

Gay USA

1977
×
Read the review Edit this entry  
21
Two Cars, One Night

Two Cars, One Night

2004
×
Edit this entry  
21
Wasp

Wasp

2003
×
Edit this entry  
20
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Isle

The Isle

2000
×
★★★½
Edit this entry  
19
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★½
Edit this entry  
18
Night Fishing

Night Fishing

2011
×
Edit this entry  
18
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
★★★
Edit this entry  
17
Too Late Blues

Too Late Blues

1961
×
★★★★
Edit this entry  
17
Gloria

Gloria

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Oasis

Oasis

2002
×
★★★
Edit this entry  
16
Peppermint Candy

Peppermint Candy

1999
×
★★★★
Edit this entry  
15
Man in the Well

Man in the Well

2016
×
Edit this entry  
15
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★½
Edit this entry