• Wicked Little Letters

    Wicked Little Letters

    ★★★½

    Very good, this!

    'Wicked Little Letters' is fun. Olivia Colman and Jessie Buckley impress in lead roles, both managing to stand out just as much as the other - Colman is particularly perfectly cast. The rest of them merit praise as well, namely Anjana Vasan and Timothy Spall.

    There isn't much more to note about this really and I don't mean that in a negative way whatsoever. It's all competently put together, as those onscreen bring this rather simple film to life - and I like those type of movies. Well worth a watch!

    ✏ Film #2341
    ☞ Top 100 Films Ranked
    ☞ Bottom 100 Films Ranked

  • Argylle

    Argylle

    ★★

    Such a peculiar film. Everything about it feels off.

    I was initially a little unsure as to what I thought about 'Argylle', but in the end: it's a no from me. I couldn't actually tell you one thing that I properly liked about this, like at a push Sam Rockwell and Bryan Cranston are decent but even they get a bit hit-and-miss. There's just a constant tinge of lousiness that follows around throughout.

    Bryce Dallas Howard feels miscast, even if…

  • Leo

    Leo

    ★★★½

    Unexpectedly quite fun.

    Happy Madison Productions and Netflix teaming up for an animation flick hardly sets the pulse racing and as such I was, perhaps naively, anticipating 'Leo' to fall rather flat. Happily, I was wrong. It does a great job at merging meaning and humour, I laughed a fair bit.

    My negative predictions were almost confirmed as soon as Adam Sandler starts talking in this 2023 film, as the voice he puts on was one I thought was going…

  • Madame Web

    Madame Web

    ★★★½

    Ouch, that average rating! I'm not going to lie though, I genuinely had a fun time watching 'Madame Web'... perhaps I should be keeping that fact quiet?

    I don't know what to say, I found it to be suitably entertaining. I'm sure there are plot holes aplenty (I noticed a few) and it probably makes zero sense/isn't a good adaptation compared to its source material or whatever but honesty... I don't care, it gave me enough enjoyment that I wasn't…

  • Gassed Up

    Gassed Up

    ★★★

    Most certainly not perfect, I'm not convinced by it I won't lie, but... 'Gassed Up' narrowly does enough.

    Making your lead characters criminals is always a brave choice, you're almost setting yourself up for failure from a film point of view. I'm personally cool with a movie's main lot not being total good guys, like 'The Fast and the Furious' is literally one of my favourite flicks ever, but it does make it more difficult to root for the people…

  • Babette's Feast

    Babette's Feast

    ★★★

    Well, 'Babette’s Feast' is exactly what it says on the tin, that's for sure.

    It is a film that I'd personally refer to as 'good', though my interest did ascend and descend interchangeably throughout. The religiously and sing-y scenes were the parts that kinda lost me if I'm honest, but there is still enough there that I had a fine time seeing unfold - the characters for one, and then the final feast itself is decent viewing.

    Stéphane Audran is…

  • Long Live the Family!

    Long Live the Family!

    ★★★

    'Long Live the Family!' is decent.

    It features quite an interesting story, albeit told in a perhaps slower way than what I would've deemed more apt - still a relatively intriguing watch, mind. Igor Chmela and Eva Vrbková are very good in lead roles, they have one or two strong scenes together. There is also a neat opening credits song used.

    I personally would've liked better characterization of the people searching for Libor, as well as a clearer picture of…

  • Bob Marley: One Love

    Bob Marley: One Love

    ★★★

    It's fine, just nothing all that memorable.

    I had a pleasant enough time viewing 'Bob Marley: One Love', though it does kinda seem a bit hollow post-watch - as in I don't feel like I've learned much nor actually seen that much, the movie has like three noteworthy events but then that's kinda it. The music from those involved also didn't feel amazingly utilised, I guess they didn't want it to be too jukebox-y.

    Kingsley Ben-Adir does well in the…

  • The Iron Claw

    The Iron Claw

    ★★★★

    'The Iron Claw' is quite the depressing watch!

    A lot of the story you can see coming from a decent ways away, even for someone like me who previously knew nothing about this family, but that only adds to the tinge of sadness that is present in the film from pretty much the get-go. The film does a grand job at making sure that events onscreen move along at a good pace, especially as some parts could've (but don't) felt…

  • The Color Purple

    The Color Purple

    ★★★★

    A film of quality, this.

    'The Color Purple' is a blast, which is a noteworthy thing for me to say given I'm not a lover of musicals; though, to be fair, I'm way more into them in recent years since joining Letterboxd... have learnt to appreciate 'em! This has good music alongside an extremely deep narrative, one that hits the feels directly. I've never seen or read any version of this story previously, but this is a great introduction to…

  • Boy on the Bridge

    Boy on the Bridge

    ★★★

    Good film.

    'Boy on the Bridge' is a film that gets a bit (overly?) dramatic towards its conclusion, though even so I had a pleasant time viewing it - the short run time of around 80 minutes helps, too. Everything is put together with competence, the score is particularly solid.

    Konstantinos Farmakas is more than decent as the young lead. Toni Dimitriou is possibly the best of the rest, though the whole cast are probably on the same level in…

  • Habanastation

    Habanastation

    ★★★½

    'Habanastation' is a neat flick out of Cuba.

    I really enjoyed watching it. It's a simple premise and it is told in a pretty standard way, though everything is done competently and entertainingly. Ernesto Escalona and Andy Fornanis give good performances, their onscreen friendship is very convincing by the end.

    The movie is shot well, though weirdly there are only like two scenes that seem to feature 'proper' cinematography (at least the ones that I remember) and those are involving…