Sort by

🦇rosie🦇 has logged 46 entries for films during May 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Get Duked!

Get Duked!

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jeff Buckley: Everybody Here Wants You

Jeff Buckley: Everybody Here Wants You

2002
×
Read the review Edit this entry  
25
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
Read the review Edit this entry  
22
Six Shooter

Six Shooter

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Split Sole

Split Sole

2021
×
Edit this entry  
22
S.A.M.

S.A.M.

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jackass 2.5

Jackass 2.5

2007
×
Edit this entry  
20
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Better Off Dead...

Better Off Dead...

1985
×
★★★★
Edit this entry  
17
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★
Edit this entry  
16
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Supernova

Supernova

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
Edit this entry  
11
The Village

The Village

2004
×
★★★★
Edit this entry  
10
Coyote Ugly

Coyote Ugly

2000
×
★★
Edit this entry  
10
1408

1408

2007
×
★★★½
Edit this entry  
10
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Between Two Women

Between Two Women

2004
×
★★★
Edit this entry  
02
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Crush

Crush

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Moon-Spinners

The Moon-Spinners

1964
×
★★★½
Edit this entry  
01
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry