Sort by

🦇rosie🦇 has logged 50 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hackers

Hackers

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Mr. Right

Mr. Right

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
Emma

Emma

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mansfield Park

Mansfield Park

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Deceiver

Deceiver

1997
×
★★½
Edit this entry  
30
Human Traffic

Human Traffic

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dracula 2000

Dracula 2000

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Igby Goes Down

Igby Goes Down

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spree

Spree

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Vacation

Vacation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★
Edit this entry  
26
Gridlock'd

Gridlock'd

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Benjamin

Benjamin

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Borrowers

The Borrowers

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
How to Lose Friends & Alienate People

How to Lose Friends & Alienate People

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
What If

What If

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Othello

Othello

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
In the Soup

In the Soup

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cat Skin

Cat Skin

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry