Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Mandabi

Mandabi

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
10
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Novelist's Film

The Novelist's Film

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lady Vengeance

Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
★★★
Edit this entry  
21
Japón

Japón

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
18
A City of Sadness

A City of Sadness

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Taxi

Taxi

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gabbeh

Gabbeh

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Salaam Cinema

Salaam Cinema

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
04
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Master Gardener

Master Gardener

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Duvidha

Duvidha

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mind of Clay

Mind of Clay

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Syndromes and a Century

Syndromes and a Century

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dogora

Dogora

1964
×
★★★½
Edit this entry  
29
Showing Up

Showing Up

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Hole

The Hole

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Beau Is Afraid

Beau Is Afraid

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
Read the review Edit this entry  
30
The Company of Strangers

The Company of Strangers

1990
×
★★★★
Edit this entry  
23
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Solaris

Solaris

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Four Adventures of Reinette and Mirabelle

Four Adventures of Reinette and Mirabelle

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★★
Edit this entry  
21
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
White Noise

White Noise

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
No Bears

No Bears

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry